1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer
اخبار جالب بخوانید (5)
محققان دانشگاه MIT می‌گویند ماه تنها قمر زمین در گذشته‌ از هسته‌ای مغناطیسی برخوردار بوده‌ که برای یک میلیارد‌ سال عامل ایجاد میدان مغناطیسی قدرتمند‌تر از میدان مغناطیسی زمین بوده است. اما برای دانشمندان هنوز مشخص نیست انرژی این هسته از کجا تامین می‌شده‌ و عمر آن چگونه به پایان رسیده‌ است.


صد و هشتمین جایزه نوبل فیزیک مشترکا به «ایسامو آکاساکی»، «هیروشی آمانو» از دانشگاه ناگویا در ژاپن و «شوجی ناکامورا» از دانشگاه کالیفرنیا در سانتا باربارا اختصاص یافت

 

عکس مربوط به بازتاب نور خورشید بر دریای تیتان(قمر سیاره زحل) می باشد این عکس متشکل از تصاویری هستند که فضاپیمای کاسینی در گذر خود از تیتان گرفته. البته باید در نظر داشته باشیم که دریاهای تیتان عمدتا متان و اتان مایع هستند!

 

دانشمندان  دانشگاه ادینبرگ با ساخت دوربینی که قادر است 100 میلیارد تصویر را در یک ثانیه ثبت کند از حرکت نور عکسبرداری کردند . این دوربین ها  (compressed ultra-fast photography ) که به اختصار CUPنامیده میشوند ،  تنها از پدیده های تکرار شونده بسیار سریع  و با قرار دادن اطلاعات در کنار یکدیگر عکس برداری می کند .

 

دانشمندان مرکز تحقیقات فیزیک سرن اروپا روز گذشته (یکشنبه) برخورددهنده بزرگ هادرونی را مجددا پس از دو سال خاموشی به منظور جستجو به دنبال ماده تاریک روشن کردند.

مرکز سرن در گزارشی اعلام کرد که در پی آغاز به کار مجدد برخورددهنده بزرگ هادرونی پس از دو سال خاموشی به منظور ارتقای عملکرد آن و دستیابی به اسرار جهان، پرتوهای ذرات با موفقیت در هر دو جهت پرتاب شدند.

رالف هویر، مدیر کل سرن پس از حرکت پرتوها در لوله‌های 25 کیلومتری این برخورددهنده در زیر زمین اظهار کرد: مشاهده این عملکرد عالی برخورددهنده پس از آن همه تعمیرات اساسی عمده بسیار عالی است.

اگرچه کار برخورد ذرات که نسخه‌های کوچکی از انفجار بیگ‌بنگ در آغاز جهان به شمار می‌روند، دو ماه دیگر آغاز شده و حداقل یک سال بعد اولین نتایج اعلام خواهد شد.

بررسی چندین میلیارد برخورد در اولین دور برخورددهنده بزرگ هادرونی در سال‌های 2013-2010، در سال 2012 به کشف شواهدی از وجود ذره گریزپای بوزون هیگز و میدان نیروی مرتبط با آن که جرم ماده را تامین می‌کند، منجر شد.

اما این تنها بخشی از نظریه 40 ساله مدل استاندارد در مورد چگونگی عملکرد جهان در سطح ذرات بنیادی است که همه چیز از جمله حیات را شکل داده است.

دانشمندان امیدوارند برخورددهنده بزرگ هادرونی ارتقایافته که از ظرفیت برخورد ذرات به یکدیگر با سرعت نزدیک به سرعت نور و انرژی برخورد دو برابر عملکرد اولیه برخوردار است، بتواند شواهدی از آنچه آن‌ها به عنوان «فیزیک نوین» یاد می‌کنند، ارائه دهد.

در میان اجزای این مفهوم می‌توان به ماده تاریک که نامرئی بوده، اما 96 درصد اجرام جهان را تشکیل داده و همچنین ابرتقارن اشاره کرد که بر اساس آن، همه ذرات مرئی از یک همتای نامرئی برخوردارند.

این در حالیست که مرکز سرن به آهستگی انرژی کامل برخورددهنده بزرگ هادرونی را اعمال خواهد کرد تا از مواردی مانند نشت هلیوم در سال 2008 که منجر به تعویق در اولین دور کار برخورددهنده بزرگ هادرونی برای دو سال شد و همچنین اشکال الکتریکی که برای دو هفته آغاز به کار مجدد دستگاه را به عقب انداخته بود، جلوگیری کند.منبع ایسنا